X
تبلیغات
آموزشی - سیری در آزمایش های علوم
آموزش و مشاوره

        

 

 

 

 

 

آزمایش های سال اول راهنمایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آزمایش کنید صفحه ی 7

1.یک بطری خالی آب معدنی را بردارید ودر آن را محکم ببندید سپس با یک دست بدنه ی بطری را فشار دهید چه روی می دهد؟ مشاهده ی خود را یاد داشت کنید .

   جواب : بطری به آسانی وبه مقدار زیاد فشرده می شود .

2. همان بطری را پر از آب کنید ودر آن را دوباره محکم ببندید بدنه ی بطری را با دست فشار دهید مشاهده ی خود را یادداشت کنید. 

جواب : بطری به سختی و کمتر از حالت قبلی فشرده می شود.

3 . نیمی از آب بطری را خالی کنید و پس از مخکم کردن دربطری سطح آب درون بطری را با رسم یک خط مشخص کنید . بطری را راست نگاه دارید و یک بار آن را از بالای سطح اب و باردیگر از پایین سطح آب فشار دهید . مشاهده های خود را در جدول زیر بنویسید .

محلی که فشار برآن وارد می شود

پیش بینی شما

آنچه مشاهده می شود

زیر سطح آب

-

بطری مقدار کم فشرده می شود و سطح آب بالا می رود

 

-

بطری فشرده می شود اما سطح آب هیچ تغییری نمی کند

4 . بطری را از آب پر کنید و آن را دریخچال بگذارید تا آب درون آن کاملا یخ بزند . سپس بطری را از یخچال بیرون آورده و با دست به آن فشار دهید . مشاهده خود را یادداشت کنید

جواب : بطری اصلا فشرده نمی شود

سپس به پرسش های زیر پاسخ دهید

1 – از این مشاهده ها چه نتیجه می گیرید ؟ ( دربین مولکول های آب و هوای موجود در بطری فضای خالی وجود دارد )

2 – با فرض وجود فضای خالی و وجود فاصله درمیان مولکول های آب و مولکول های هوای موجود درون بطری ، این مشاهده ها را چگونه توجیح  می کنید ( فضای خالی بین مولکول های گاز نسبت به مواد جامد و مایع بیشتر است )

3 – مقدار فضای های خالی در کدام حالت ماده بیشتر است ؟ از چه  مشاهده ای به این واقعیت پی برده اید ؟  ( گاز بیشتر است – زیرا بطری به راحتی و به مقدار زیاد فشرده می شود )

4 – وجود این فضاهای خالی چه ویژگی مهمی به ماده داده است ؟

 ( خاصیت تراکم پذیری )

5 – آیا می توانید کاربردی برای این ویژگی ماده در زندگی نام ببرید ؟

 ( از خاصیت تراکم پذیری گاز ها : در جمع اوری گاز کربن دی اکسید درکپسول های آتش نشانی استفاده کرد – درمایعات : برای انتقال فشار و افزایش نیرو در ماشین استفاده کرد – در جامدات : در جاهای گوناگون مثلا در اسکلت ساختمان )

 

آزمایش کنید صفحه 22

آزمایشی طراحی و اجرا کنید که نشان دهد وجود یک ناخالصی مانند نمک یاالکل در آب بر روی نقطه ی انجماد آن چه تأثیر ی دارد؟ آزمایش را با مقادیر مختلف ناخالصی تکرار کنید

جواب: دو ظرف تهیه کرده و در هر دو به یک اندازه آب می ریزیم سپس در یکی از آن ها مقدار نمک یا الکل می ریزیم و هر دو ظرف را در یخ ساز یخچال قرار می دهیم تا مایع داخل آن ها منجمد شود به طور مرتب هر دو ظرف را اندازه می گیریم چه مشاهده می کنیم ؟ مشاهده خواهیم کرد ظرفی که نا خالصی دارد در دمای پایین تر منجمد می شود نتیجه می گیریم وجود ناخالصی نقطه انجماد مواد را پایین می آورد هر چه مقدار ناخالصی را افزایش دهیم نقطه ی انجماد پایین تر می آید. 

 

 

 

اندازه گیری کنید صحفه ی 24

مقداری آب را دریک ظرف شیشه ای نشکن یا ظرف فلزی بریزید و آن را روی شعله بگذارید یک دماسنج در آب قرار دهید مراقب باشید که مخزن دماسنج در تماس با کف ظرف قرار نگیرد . دمای آب را هر 30 ثانیه اندازه بگیرید و در جدولی بنویسید . نقطه ی جوش آب چقدر است ؟ ( حدودا 100 درجه ) .

آیا دمای آب جوش با بیشتر کردن شعله افزایش می یابد ؟ ( خیر – افزایش دما سرعت تبخیر را زیاد می کند ولی دمای جوش اب را تغییر نمی دهد )

 

آزمایش کنید صفحه ی 25

دردو لیوان شیشه ای به اندازه یک پنجم لیوان آب بریزید . دهانه ی یکی از لیوان ها را با یک تکه نایلون کاملا ببندید ولی دهانه ی لیوان دیگررا باز بگذارید پس از دو روز آنها را مشاهده کنید و آن را یادداشت کنید ؟

جواب : حجم لیوانی  که دارای درپوش نایلونی است  هیچ تغییری نمی کند زیرا مولکول های آب با درپوش نایلون برخورد کرده و دوباره به سطح مایع برمی گردند ( میعان )  . ولی آب لیوانی که دهانه ی آن باز است در اثر تبخیر کمتر می شود .

 

 

آزمایش کنید صفحه 26

یک ظرف آب را روی شعله آتش بگذارید تا به جوش بیاید سپس یک کاسه فلزی بزرگ پر از یخ یا یک بشقاب فلزی سرد را بالای ظرف بگیرید (برای جلوگیری از سوختن دستتان می توانید از دستگیره استفاده نمایید) قطره های آبی را که روی بدنه ی کاسه ی فلزی تشکیل می شود جمع آوری نمایید

2- این آزمایش را یک بار هم با آب نمک انجام دهید آیا آبی که جمع آوری می شود شور است؟

جواب: خیر در هنگام تبخیر شدن فقط ذرات آب به بخار تبدیل می شود و ذرات نمک در ته ظرف باقی می مانند.

 

آزمایش کنید صفحه 32

در لیوان به اندازه یک قاشق چای خوری براده ی آهن، خاک، ارّه ماسه بریزید و آن ها را هم بزنید حال آزمایش های زیر را روی این مخلوط انجام دهید

1-   مقداری از مخلوط را بردارید و از نزدیک به آن نگاه کنید آیا اجزای سازنده آن را به راحتی می بینید ؟

      جواب: بله

2-     با یک آهن ربا مخلوط یاد شده را به هم بزنید چه روی می دهد؟ چرا؟

جواب: براده ی آهن جذب آهن ربا می شود چون اجزای تشکیل دهنده ی یک ماده مخلوط خواص خود را حفظ می کنند.

3-   مقداری آب روی مخلوط بریزید چه روی می دهد؟ چرا؟

جواب: براده ی آهن و ماسه چون سنگین هستند ته نشین می شوند خاک اره چون سبک است روی سطح آب قرار می گیرد و می توان سرریز  کردن آن ها را از یکدیگر جدا کرد زیرا مخلوط شدن مواد با یکدیگر بر ویژگی های آن ها تأثیر ندارد و هر جزء خواص خود را حفظ می کند.

3--از این آزمایش ها چه نتیجه ای می گیرید؟ مشاهده ها و نتیجه گیری خود را در دفتر علوم یادداشت کنید .

جواب: در یک مخلوط هر جزء ویزگی های خود را حفظ می کند به عبارت دیگر مخلوط شدن آن با مواد دیگر بر ویژگی های آن تأثیر ندارد.

 

آزمایش کنید صفحه 40

با همکاری بزرگتر خود به اندازه ی یک لیوان آب در یک ظرف فلزی (شیر جوش یا قابلمه کوچک) بریزید و آن راروی شعله ی گاز قرار دهید تا به جوش آید

2- مقداری شکر را به آرامی در آب بریزید و مخلوط را با قاشق هم

بزنید این کار را تازمانی ادامه دهید که احساس کنید شکر دیگر درآب حل نمی شود در این حالت محلول سیر شده ی به دست آمده است.

3 – محلول سیر شده را در یک لیوان بلند یا شیشه ی مربّای کاملاً تمیز بریزید.

4 – تکه ای نخ تهیه کنید و یک سر آن را به وسط یک مداد یا خودکار گره بزنید و به سر دیگر آن تکه ی کوچکی نبات ببندید.

5 – مطابق شکل نبات متصل به نخ را وارد محلول کنید و لیوان را به مدت چند ساعت به حال خود بگذارید .

6 – دیواره ی بیرون لیوان را با پارچه بپوشانید و ان را در جایی قرار دهید که به ارامی سرد شود.

7_پس از این مدت نبات را از لیوان بیرون بیاورید و مشاهده های خود را در دفتر علوم یادداشت کنید.

جواب: پس از چند ساعت مشاهده میکنیم که اطراف نبات و نخ متصل به آن بلورهای کوچکی تشکیل شده است. هر چه مدت زمان سرد شدن محلول بیش تر باشد بلورهای درشت تشکیل میشود.

 

آزمایش کنید صفحه 42

سه لیوان را تا نیمه از یک نوشابه گازدار پر کنید و آزمایش های زیر را با ان ها انجام دهید:

1-لیوان شماره یک را در دست بگیرید و تکان دهید چه روی میدهد؟ چرا؟

2-لیوان شماره دو را برای چند لحظه درون یک لیوان آب داغ  فرو ببریدچه اتفاقی می افتد؟ چرا؟

3-در لیوان شماره سه کم تر از یک قاشق چای خوری نمک بریزید چه میبینید؟چرا؟

 

جواب:

1 – گاز کربن دی اکسید به صورت حباب خارج می گردد چون این گاز داخل آب درون نوشابه با فشار حل شده است تکان دادن باعث کاهش فشار درنتیجه خروج حباب های گاز می شود .

2 – مقدار گاز بیش تری به صورت حباب خارج  می شود با افزایش دما خروج گاز ها از مایع بیشتری می شود ( انحلال گازها در مایعات با افزایش دما کاهش می یابد )

3 – وقتی نمک می ریزیم گاز داخل نوشابه به سرعت بیشتری خارج می شود چون انحلال پذیری نمک در آب بیش تر از گاز کربن دی اکسید است نمک هنگام حل شدن درآب فضای خالی بین مولکول ها را پرمی کند و گاز کربن دی اکسید را به بیرون پرتاب می کند.

 

تحقیق کنید صفحه ی 51

با استفاده از وسایل زیر آزمایشی طراحی کنید که نشان دهنده ی میزان انرژی پتانسیل مکانیکی یک جسم به چه عواملی بستگی دارد ؟

با استفاده از چند تخته و چند توپ  آزمایش زیر را انجام دهیم :

 

 

بعداز برخورد

حالت اولیه

1 – ابتدا مطابق  شکل یگ گلوله ی کوچک را رها می کنیم ( گلوله بعد از پایین آمدن نیرویی به مانع وارد می کند )

 

 


2 – سپس با گلوله ی دیگرکه از نظر جرم دوبرابر گلوله اول این آزمایش را تکرار می کنیم ( مشاهده می کنیم  که گلوله بعدازبرخورد نیروی بیشتری نسبت به حالت اول (تقریبا دوبرابر ) به مانع برخورد می کند )

 

 

3 – سپس هردو تخته را برروی دیگر قرار می دهیم ( ارتفاع را دوبرابر می کنیم ) و با گلوله ها آزمایش را تکرار می کنیم ( مشاهده می کنیم که نیروی وارده برگلوله تقریبا دوبرابر شده است .)

 

نتیجه : انرژی پتانسیل مکانیکی یک جسم به دو عامل

1-     جرم جسم  2 – ارتفاع جسم

 

 

آزمایش کنید صفحه ی 57

یک بار صندلی و بار دیگر میز یا نیمکت خود را بلند کنید ، بلند کردن کدام یک آسان تر است ؟ آیا به پایین کشیده شدن آنها را حساس می کنید ؟ چه چیزی آن ها را به پایین می کشد ؟ آ یا تمام جسم ها به پایین کشیده می شود ؟

جواب : بلند کردن صندلی آسان تر است زیرا جرم صندلی از میز یا نیمکت کم تر است و زمین با نیروی کم تری آن را به سمت خود می کشد .

آزمایش کنید صحفه ی 57

مطابق شکل دو ردیف کتاب با آجر را روی هم بچینید و یک خط کش روی آن قرار دهید سپس  یک وزنه یا چند کتاب روی خط کش بگذارید خط کش کمی خمیده می شود در دفتر علوم خود بنویسید که علت خمیده شدن چیست  ؟ چرا کتاب نمی افتد ؟ خط کش  چگونه مانع افتادن آن می شود ؟

جواب :علت خمیده شدن خط کش نیروی وزن جسم است که روی آن قرار گرفته است و نیرویی به پایین به آن وارد می کند کتاب نمی افتد زیرا خط کش نیرویی به سمت بالا به کتاب وارد می کند .(خط کش بعنوان تکیه گاه عمل می کند ، نیرویی برابر با وزن کتاب ولی درجهت مخالف به آن وارد می کند درنتیجه از افتادن آن جلوگیری می کند )

جواب :نیروی جاذبه ی زمین برهمه چیزهایی که دراطراف آن هستندنیرو

وارد کرده و آنها را به سمت خود می کشد .

 

آزمایش کنید صفحه ی 59

یک نیروسنج با فنر به کتاب یا یک جسم دیگر ببندید و آن را روی سطح افقی میزی قرار دهید :

الف ) نیروسنج یا فنر را بگیرید و جسم رابلند کنید .

ب ) جسم را روی میز بگذارید و آن را به طرف خود بکشید .

وقتی جسم را بلند می کنیم چه عاملی سبب افزایش طول فنر می شود ؟

جواب : وقتی جسم را با فنر بلند می کنیم نیروی جاذبه زمین جسم را به طرف پایین می کشد . جسم نیز فنر را می کشد . بنابراین نیروی جاذبه زمین ( نیروی وزن ) سبب افزایش طول فنر می شود

وقتی جسم را روی میز می کشید چه عاملی باعث تغییر طول فنر می شود ؟

جواب :وقتی جسمی را روی سطح زمین می کشیم نیروی اصطکاک برخلاف نیروی ما به جسم نیرو وارد می کند . جسم نیز نیرو را به فنر منتقل می کند بنابراین نیروی اصطکاک سبب افزایش طول فنر می شود

 

آزمایش کنید صحفه ی 63

روبه روی دیوار بایستید و با کف دستان خود به دیوار نیرو وارد کنید( دیوار را هل دهید ) چه احساسی می کنید ؟ اگر روی یک چهار چرخه بایستید و همین آزمایش را انجام دهید چه روی می دهد ؟ چه نتیجه ای می گیرید ؟

جواب :وقتی دیوار را هل می دهیم حس می کنیم که دیوار نیز نیرویی به طرف عقب به دست ما وارد می کند اگر روی یک چهار چرخ بایستیم و به دیوار نیرویی وارد کنیم بدن به سمت عقب رانده شده و حرکت می کند . نتیجه می گیریم دربه وجود آمدن نیرو همواره دوجسم  شرکت دارند و هر جسم به جسم دیگر نیرو وارد می کند ( البته این نیرو به اندازه نیروی جسم ولی درخلاف جهت آن است )

 

آزمایش کنید صفحه 64

کتابی را روی میز قرار دهید و یک قطعه نخ را از میان آن بگذرانید سپس یک سر نخ را از درون یک حلقه ی کش بگذرانید و دو سر نخ را به هم گره بزنید سعی کنید با کشیدن کش کتاب را به طرف شمال حرکت دهید برای انجام این کار به کدام طرف باید به کتاب نیرو وارد کنید؟

جواب : برای آنکه کتاب به طرف شمال حرکت کند باید نیرو را به طرف شمال به کتاب وارد کنیم.

اگر بخواهیم که کتاب به طرف مغرب حرکت کند باید کش را به کدام طرف بکشید؟

جواب: اگر بخواهیم کتاب به طرف مغرب حرکت کند باید کش را به طرف مغرب بکشیم.

اکنون آزمایش را تکرار کنید و این بار سعی کنید کتاب را با سرعت بیش تری به طرف شمال به حرکت درآورید برای انجام این کار کدام مشخصه ی نیرو را باید تغییر دهید؟

جواب: برای آنکه کتاب با سرعت بیش تری به طرف شمال به حرکت درآید باید مقدار نیروی وارد آمده را بیشتر کنیم یعنی اندازه نیرو را تغییر دهیم .

 

آزمایش کنید صفحه 84

دریک ظرف شیشه ای بزرگ دهان گشاد مقداری آب بریزید و یک ظرف شیشه ای کوچک بدون دررا درداخل آن بگذارید . دهانه ی ظرف بزرگ را با پلاستیک شفاف نازک ببندید و آن را با نوار کش محکم کنید .چند عدد سنگ ریزه رادروسط پوشش پلاستیکی بگذارید .ظرف رادرزیر افتاب قرار دهید و چند ساعت صبرکنید چه اتفاقی می افتد ؟

جواب :براثر گرمای آفتاب ، آب داخل ظرف شیشه ی بزرگ تبخیر می شود و چون در آن را با پلاستیک شفاف بسته شده است بخار آب در اثر برخورد با پلاستیک سرد شده و به قطرات آب تبدیل می شود و به درون طرف شیشه ای کوچک می ریزد ( میعان )

·         سنگ ریزه ها به ریختن آب به درون لیوان کمک می کند .

 

 

آزمایش کنید صفحه 85

 مسئله : آیا هوای سرد بخار آب بیش تری را در خود جای می دهد یا هوای گرم؟

وسایل و مواد لازم: سه لوله آزمایش خشک، دو لیوان، قاشق چای خوری، مقداری یخ خورد شده، آب گرم و سرد

1-   یک لوله ی آزمایش کاملاَ خشک بردارید و حدود 2 قاشق برنج در آن بریزید مراقب باشید پشت لوله خیس نشود.

2-   با دقت به سطح خارجی لوله نگاه کنید نتیجه ی مشاهدات خود را یادداشت کنید چه اتفاقی می افتد؟ دلیل این اتفاق چیست؟

جواب: سطح خارجی لوله مرطوب می شود هنگامی که هوای اطراف به لوله آزمایش برخورد می کند سرد می شود بخار آب موجود در هوا بر اثر عمل میعان به ذرات ریز آب تبدیل می شود.

3 دریک لیوان تا نیمه ی آن آب گرم و درلیوان دیگری تا نیمه ی آن آب سرد بریزید ؟

جواب : در اطراف لوله ای  که بالای لیون آب گرم قرار دارد .

4      در دولوله آزمایش خشک مانند حالت قبل مقداری بخ بریزید و هر لوله را داخل یکی از لیوانها ولی بالای سطح آب نگه دارید و با دقت به آن نگاه کنید .

-      دراطراف کدام لوله قطر ه های آب بیشتری جمع می شود ؟ آیا پیش بینی شما درست بود ؟ اگر نه دلیل آن چیست؟ هوای گرم مرطوب تر است یا هوای سرد ؟

جواب : هوای گرم ، زیرا فاصله ی بین مولکولها ی هوای گرم بیشتر است و فضای خالی بیشتری برای قرار گرفتن مولکولهای بخار آب وجود دارد .

 

مشاهده کنید صحفه ی 115

پوشش سخت بیرونی بدن جانوران ازمواد معدنی خاصی درست شده که به آن استحکام می بخشد .

یک صدف خالی حلزون رادرسرکه ی غلیظ بیندازید . پس از چند ساعت آن را ببینید چه اتفاقی افتاده است ؟ حباب های گاز نشانه ی چیست ؟

جواب : به تدریج نرم می شود – حباب های گاز نشانه ی کربن دی اکسید است .

 

آزمایش کنید صفحه 121

تعداد حرکت های تنفسی یک ماهی را که در داخل یک شیشه ی بزرگ پر از آب است بشمارید و دمای آب را اندازه بگیرید و این کار را چند بار تکرار کنید اکنون با انداختن قطعات یخ و به هم زدن دمای آب را به حدود 10 درجه برسانید بار دیگر تعدادی حرکت تنفسی ماهی را بشمارید

-      آب سرد چه اثری بر حرکات و تعداد حرکات تنفسی ماهی می گذارد ؟

جواب: در آب سرد فعالیت ماهی کمتر شده و سوخت و ساز بدن ها کمترمی شود در نتیجه تعداد حرکات تنفسی کاهش می یابد پیش بینی کنید که اگر دمای آب را اضافه کنید چه تغییراتی در رفتار ماهی ایجاد می شود.

جواب: با افزایش دما میزان اکسیژن داخل آب کاهش می یابد به همین دلیل تعداد حرکات تنفسی زیاد می شود.

 

آزمایش کنید صفحه 124

تعدادی از پرهای پروازی و پرهای پوشش بدن چند پرنده را جمع آوری کنید به ساختمان پرها دقت کنید اجزای یک پر چگونه و از کدام طرف از هم باز میشود؟

جواب: با توجه به شکل و نوع آن ها با یکدیگر تفاوت دارد

1-   اگر پرهای مختلف را رها کنید کدام زودتر به زمین می رسند؟ آیا در مورد پرندگان مختلف تفاوتی وجود دارد

2-   مطابق شکل چند پر از نوع پروازی را دور یک چوب پنبه و چند پر پوششی را دور چوب پنبه ی دیگر بسته و هر دو چوب پنبه را پرتاب کنید کدام آسان تر به زمین بر می گردند؟

جواب: پر پرواز

3-     اگر پرها را در آب فرو برید کدام آسان تر و کدام سخت تر خیس می شود؟

پری را به نفت آغشته کنید اگر آن را در آب فرو برید سرعت خیس شدن این پر با پر خشک مشابه خود متفاوت است؟

جواب: پرهای پرواز سخت تر خیس می شوند پری که به نفت آغشته شده دیر خیس می شود.

4- انتهای پری را به خط کش چوبی وصل کنید وبا یک دمنده ی هوا مثل سشوار آن را وادار به حرکت کنید در چه جهتی می چرخد؟ آیا تغییر جهت با فاصله ی دمیدن هوا در جهت سرعت چرخش موثر است؟

جواب: از راست به چپ هر چه فاصله ی دمیدن هوا نزدیک تر باشد سرعت چرخش نیز بیشتر است.

 

مشاهده کنید صفحه ی  129

یک قطعه کوچک خزه را بردارید به کمک سوزن یا پنیس با دقت چند عدد از اجزای کوچک برگ مانند آن را جدا کنید یک قطره ی کوچک آب روی لام گذاشته و نمونه ی خود را درآن قرار دهید سپس به آرامی روی آن را با لام بپوشانید دقت کنید هنگام گذاشتن لام قطعات خزه از زیر آن خارج نشوند حال نمونه ی خودرا زیرمیکروسکوپ مشاهده کنید چه تفاوتی با برگ های معمولی می بینید

  جواب : خزه ها بافت مقاوم و اوند ندارند در نتیجه رگبرگ درآن ها مشاهده نمی شود .

مشاهده کنید صفحه ی 130

یکی ا ز برامدگی های قهوه ای رنگ از پشت برگ سرخس جدا کرده با قطره ای آب بین لام ولامل قرار دهید شکل هاگدان را به دقت مشاهده کنید . به نظر شما چرا بخشی از دیواره ی آن نازک تر است.

جواب:  یک طرف جداره ی هاگدان نازک و طرف دیگر جداره فنر مانند است وقتی هاگدان می رسد جداره ی نازک نازک تر شده و ترد و شکننده می شود دیواره ی فنر مانند جمع شده و باعث پرتاب شدن دانه های هاگ به سمت بالا می شوند.

 

مشاهده کنید صفحه ی 131

از یک درخت کاج چند شاخه کوچک جدا کنید وبرگ ها ی آن را با دقت ببینید

- شکل برگ ها چه تفاوتی با شکل برگ ها ی در ختان معمولی دارد؟

 جواب: برگ های کاج سوزنی شکل است یعنی دراز و با ریک اند .

-  وضع قرار گرفتن برگ ها در روی شاخه چگونه است ؟

جواب : دوبه دو روبه روی هم واقع شده هر 2تا 5 برگ درون یک غلاف و ساقه چسبیده اند .

آیا در این برگ ها رگ برگ وجود دارد؟

جواب : بله در هر برگ فقط یک رگبرگ است .

                            

 

                                          

 

 

 

دانستید : در ختان کاج همیشه سبز هستند زیرا برگ های آن ها مثل درختان دیگردر پاییز زرد نمی شوند و نمی ریزند به نظر شما آیا می توان گفت برگ های کاج هم همیشگی اند ؟

جواب : خیر، برگ های درخت کاج مانند درختان دیگر در پاییز زرد نمی شود و نمی ریزد بلکه ریز ش برگها به تدریج در طول 2 تا 3 سال صورت میگیردمعمولا همیشه تعدادی برگ خشکیده بر روی درخت یا زیر ان وجود داردبنابر این برگ ها درخت کاج همیشگی نیستند.

مشاهده کنید صفحه ی 131

چند مخروط ماده ی کاج پیدا کنید این مخروطها ممکن است پولک ها یشان بر هم چسبیده بوده باز باشند آن ها را با دقت مشاهده کنید.

به نظر شما انواع مخروط ماده چه تفاوتی با هم دارند؟

جواب : مخروط های بسته پولک هایشان به هم چسبیده است سبز رنگ هستند و هر فلس حاوی تخمک است

مخروط های باز: پولک ها یشان از هم باز است قهوه ای رنگ هستند و هر فلس حاوی دانه است

در کدام یک از آن ها دانه وجود دارد ؟ ( مخروط باز) دانه ها در کجا ی مخروط قرار دارند ؟( دانه ها دو به دو در سطح شکمی پولک ها قرار میگیرند)

- شکل دانه ها ی کاج با دانه ها ی معمول چه فرقی دارد؟

جواب : دانه های کاج بال دار هستند که این بال های نازک مانند تیغه های هلیکوپتر در هنگام افتادن دانه می چر خد این وضع موجب می شود که دانه های کاج اغلب مسافتی را از درخت خود دور شوند.

 تحقیق کنید چه مدت طول می کشد تا مخروط بتواند دانه های خود را آزاد کند؟

+ نوشته شده در  جمعه 8 بهمن1389ساعت 13:47  توسط حامدسلیمی  |